Jak (ne)řešit přestupek na místě
Dostali jsme odkaz na video s přímo ukázkovým případem smyšleného obvinění a stejně tak ukázkové reakce řidiče na něj.
Co se ve videu odehraje? Policejní hlídka komunikuje s řidičem o podezření, že nezastavil na značce STOP.
Řidič si takového přestupku není vědom.
Policista se pokouší vykonstruovat nezastavení z toho, že si řidič nedokázal vzpomenout, že tam nějaká značka STOP byla.
Řidič se rozhodne v této hře nepokračovat a táže se policisty, zda po něm požaduje vysvětlení podle zákona nebo se ho ptá jako občan. Dále mu sděluje, že s ním nebude domnělý přestupek řešit na místě a pokud má policista poznatky, že byl spáchán přestupek, nechť ho předá správnímu orgánu.
Policiata se po chvíli vrátí, sdělíé řidiči, že věc byla vyřešena domluvou a tím je projednávání přestupku skončeno.
K videu pokládáme za nutné uvést následující:
– řidič nemá povinnost pamatovat si dopravní značky, které během řízení vozidla spatřil a nemá povinnost být schopný je orgánu policie zpětně vyjmenovat. Snaha policisty konstruovat nerespektování dopravní značky z toho, že si řidič na dopravní značku nedokáže vzpomenout a není si jistý, že tam nějaká vůbec byla, je absurdní postup bez jakékoli opory v zákoně, a jeho jediný účel byl manipulovat řidiče k tomu, aby sám připustil, že na značce „stůj, dej přednost v jízdě“ nezastavil a tím se doznal.
– řidič reagoval zcela správně, když se s policistou rozhodl dále nekomunikovat a nenechat se dále manipulovat.
– další správnou věc řidič udělal, když celé jednání s policií nahrál
– nesmyslný je i závěr celého projednávání. Polisita je oprávněn řešit přestupek nezastavení na značku „stůj, dej přednost v jízdě“ domluvou, ale aby takové řešení přestupku mohlo nastat, musí policista řidiči tuto domluvu také sdělit. Domluva je ze zákona sankce. Zde „vyřešení domluvou“ posloužilo spíše jako prostředek, který umožnil policistům ze situace vybruslit.
– ze zkušenost víme, že vymýšlení si přestupků je v případě policistů a strážníků naštěstí nikoli běžná, ale známá praxe. Podle našeho názoru se jedná o vedlejší produkt tzv. „čárkového systému“, kdy jsou policisté jejich nadřízenými nuceni k tomu, aby za směnu vybrali například pět „čárek“, tedy pokut, jinak se to projeví na jejich hodnocení. Přestupek nezastavení na značce „stůj, dej přednost v jízdě“ je často využívaný pro tuto praxi, protože policisté vsázejí na řidičskou rutinu, kdy si řidič napamatuje, kde po cestě byla jaká značka „STOP“, jak se ostatně stalo i v tomto případě. Doporučujeme řidičům, aby na tuto policejní praxi nereagovali a zachovali se stejně jako řidič ve vloženém videu, tedy odmítli přestupek řešit na místě.
Vyhledávání
Reklama
Témata
- D-FENS FSM (12)
- Dokumenty (4)
- Informace pro čtenáře (3)
- Legislativa (7)
- Networking (1)
- Právo pro motoristy (13)
- Vzory a šablony (5)
- Z praxe (14)
Nejčtenější příspěvky
- Jak (ne)řešit přestupek na místě (| 4 060x přečteno)
- Policejní detektor Dräger opět selhal (| 1 550x přečteno)
- Evropský speciál: Přelepení symbolu EU na registrační značce. Konečné řešení. (| 1 456x přečteno)
- Ukončí nová vláda obecní radarbyznys? (| 1 260x přečteno)
- Omezují na Slovensku rychlost chůze? Ani omylem. (| 1 119x přečteno)
Sledujte nás na X
Slaboduché předpisy vedou k absurdním trestům, úpadku respektu k právu a iracionálnímu chování. Nikoli jen v Německu.
Jak asi vypadal proces schválení policejního detektoru alkoholu v dechu Dräger, když místo alkoholu falešně pozitivně detekuje hašlerky? Na to jsme se pokusili najít odpověď v novém příspěvku. https://road-fens.com/policejni-detektor-drager-opet-selhal/
Jak je vůbec možné, že u stanoveného měřidla ALKOHOLU v dechu Dräger vyvolá falešně pozitivní detekci mentolový bonbón? Budou nyní tyto přístroje staženy z provozu? Budou se revidovat minulá měření a obnovovat řízení?
Kdo tomu vůbec velí? Vedení Policie ČR by mělo veřejnosti vysvětlit, jak je vůbec možné, že 20 policistů z téhož oddělení bylo zapojeno do korupce a zneužívání pravomoci.
