Se Seznamem expertů to nedopadlo dobře

Vážení čtenáři, naše několik měsíců trvající snaha dát čtenářům k dispozici seznam expertů zabývajících se dopravním právem se nesetkala s ohlasem, jaký jsme si slibovali a proto jsem se rozhodl tuto snahu ukončit. Současně děkuji všem, kdo na tento podnět jakkoli reagovali.

Naše prvotní motivace byla vskutku pochopitelná. Chtěli jsme si ušetřit práci. V podstatě každý týden přichází spolku Mobilita 2014 nejméně jedna žádost o právní podporu a podobná situace je i v mojí poštovní schránce. Sami však poskytujeme právní podporu jen v ojedinělých případech, protože na to nemáme prostě čas. Portfolio externích subjektů, na které se můžeme obrátit, také není nekonečné a tak vznikla myšlenka inspirovaná poměrně rozsáhlou databází na stránkách organizace, která nám je nemalým vzorem.

Kromě toho, že bychom si ušetřili práci, by se jednalo o něco nového, co ještě nikdo nevytvořil a také by to mělo jistou perspektivu do budoucna. Co si budeme povídat. Ministestvo dopravy se nijak netají se záměrem zvyšovat pokuty, v některých případech na několikanásobek současných, a pokuta ve výši 50.000 Kč ve vizích úředníků už není ničím nepředstavitelným. Jestliže v dnešní době je to „na hraně“ a advokáta si vyplácí v přestupkových věcech přibrat jen pro případy, kdy hrozí následné škody z titulu zákazu činnosti, zanedlouho se to bude vyplácet i za účelem odvrácení pokuty samotné. Sice to není nic, po čem bychom toužili, na druhé straně taková je realita našeho společenského prostředí a nezbývá než se na ni připravit.

Až potud to zní všechno celkem logicky.

Co jsme v našich úvahách nezohlednili, jsou poněkud napjaté vztahy na trhu a rozpory mezi jednotlivými subjekty, které navíc vydatně přikrmuje jeden drzý youtuber pracující pro dubiózní pojišťovnu s nedostudovaným právníkem v čele.

Advokátní kanceláře se pokoušejí bránit svůj trh před neadvokátními subjekty, které fungují za paušál kolem čtyř tisíc ročně. Vidí v nich nekalou nebo dokonce nezákonnou konkurenci. Argumentují přitom tím, že za takových podmínek tyto subjekty stejně nezaručí nikomu dostatečně profesionální přístup. Je na tom něco pravdy, i když na druhé straně realita ukázala, že přístup jednotlivých subjektů popisovaných jako „přestupkové pojišťovny“ se velmi liší a některé se doberou ke slušným výsledkům.

„Přestupkové pojišťovny“ argumentují tím, že advokáti vynalézají za peníze klienta vždy znovu kolo tím, že každou kauzu začinají „od počátku“, zatímco ony řeší například deset úplně stejných kauz paralelně už teď a přibrat k ním jedenáctou je ten nejmenší problém, takže klienta podpoří levně, rychle a nebyrokraticky. Trochu to připomíná postupy Henryho Forda při výrobě auta, které jste mohli mít v libovolné barvě, pokud to byla černá. I oni mají svým způsobem pravdu.

Další doménou jsou nezávislí poradci, kteří zastupují řidiče prostě proto, že to umějí a baví je to. Tenhle segment mi dělá pravidelně radost, protože kombinuje individuální přístup advokáta s náklady pojišťovny. Bohužel, zde jsou zase velká kapacitní omezení, protože se jedná většinou o osoby, které pomáhají řidičům vedle svého povolání v době svého osobního volna. Pro ně je také nejcitlivější otázka osobní pověsti, kterou dávají v sázku. Nemohou se schovat za nějakou firmu nebo komoru a škody na jejich pověsti bývají nevratné. Preferují proto spíše práci v pozadí. I je chápu, spolu s týmem M14 jsme zjistili, že neveřejné akce jsou ty nejúčinnější.

Poslední skupinou, která míchá karty, je obyčejnej ksindl. Existují různí zprostředkovatelé, kteří pod vlastním jménem přeprodávají produkty „pojišťoven“, to v lepším případě, v horším případě jsou to jen slibotechny, kteří tahají z řidičů peníze a nejsou s to jim žádnou reálnou podporu v defenzívě poskytnout.

Všechny tyto subjekty ale mají jedno společné.

Ani jeden nechce, aby figuroval v nějakém seznamu, kde budou i ti ostatní.

Prostě náš Seznam expertů vnímali jako pytel, do kterého bychom je hodili a jim se do jednoho pytle nechtělo.

Nezbývá než se tomu přizpůsobit. Neznamená to, že nebudeme s to pomoci řidičům v nouzi. V případě, že byste se chtěli poradit nebo doporučit vhodnou právní službu, můžete se obrátit mailem na známou adresu admin(zavináč)road-fens.com nebo na kontakty spolku Mobilita 2014. Náš offline adresář je naštěstí různými rozpory nedotčen a můžeme v něm listovat bez omezení.

Nově najdete na webu sekci Odkazy, kam jsme nahromadili pár linků na zdroje, které mohou řidiči upotřebit. Tuto sekci budeme s radostí rozšiřovat i o Vaše tipy.